Werbung Werbung

En geniş kapsamlı Türkçe-Almanca sözlük | Das größte Wörterbuch für Türkisch-Deutsch En geniş kapsamlı Türkçe-Almanca sözlük | Das größte Wörterbuch für Türkisch-Deutsch

En geniş kapsamlı Türkçe-Almanca sözlük | Das größte Wörterbuch für Türkisch-Deutsch

Werbung Werbung

Orijinal CafeUni'den Merhaba! Orijinal CafeUni'den Merhaba!

Merhaba! 

Gerçi sözlüğümüzün müdavimleri konuyu biliyor ama bilmeyenler için yazmakta fayda var: Eski CafeUni geçen mart ayı başında Türkçe dahi bilmeyen eski admini tarafından gasp edildiğinden beri taklit isimler altında işletiliyor. Daha önce cafeuni,org adlı taklit adreste erişimi sağlanan kopya sözlük, Google tarafından indeksten silindiği için, cafeuni,com,de adresi altında kullanıma sunulmaya başlandı. Bu kopya sitenin de yakında Google tarafından indeksten atılacağı kanımca kesin. Taklit sözlüğün Facebook ve Twitter'daki "sosyal medya sayfaları" ise Facebook ve Twitter tarafından kapatılmış durumda. Bir diğer olumlu gelişme de isim hakları bağlamında yaşandı: CafeUni markası geçen ağustos ayında Federal Patent Dairesi tarafından benim adıma patenlendi. Kopya sitenin işletmecisi bütün bunlardan dolayı CafeUni'nin isim değiştirdiği ve bundan sonra suupso,de adresinde yayın yapacağı iddiasını yayıyor şimdi. Orijinal CafeUni'nin sözkonusu taklit sözlüklerle hiç bir alakası olmadığı gibi, adını suupso olarak değiştireceği iddiası da kesinlikle gerçek dışıdır. Kamuoyuna duyurulur.    

Orijinal CafeUni yalnızca CafeUni.DE ve CafeUni.COM adreslerinde yayın yapmaktadır!  

Eski CafeUni'yi gasp ederek taklit adresler altında yayın yapan şahıs aleyhinde Hamburg mahkemeleri nezdinde başlattığım hukuki süreç devam etmektedir. Bence bu mahkemeden çıkacak sonuç bellidir ve hangi isim altında yayın yaparsa yapsın, taklit sitenin mahkeme kararıyla birlikte yayından kaldırılmak zorunda olacağı bence kesindir. Yine aynı şekilde sözkonusu kişinin CafeUni'ye verdiği büyük zarardan ötürü bu kişi aleyhinde başlattığım tazminat başvurusu mahkeme tarafından incelenmektedir. Hakkaniyet gereği bu davaların karşı taraf aleyhine sonuçlanacağından kuşku duymuyorum. Mahkeme sonuçlanana kadar da olsa taklit sitenin kullanılması, gerçek CafeUni'ye büyük zarar vermektedir. Bu yüzden içerik olarak CafeUni'nin bire bir kopyası olan bu sitenin kullanılmamasını rica ediyorum.

Sözlüğümüzün ele geçilmesinden kaynaklanan büyük zaman baskı altısında, iki aylık bir zaman sürecinde hazırlanan ve yayına giren gerçek CafeUni'nin yazılımında bazı hatalar bulunuyordu. Bunların hepsini telafi ettik ve sözlüğümüze - metin çevirisi ya da telaffuz gibi - yeni fonksiyonlar ekledik. Önümüzdeki dönemde sözlüğümüze başka yeni fonksiyonlar ekleyecek ve içeriğini daha da genişleteceğiz.  

Öte yandan toplamda 35 bin kelimeyi aşan yeni kelime dağarcığını CafeUni veri tabanına kaydetmeye başladık bile. Son kontrolü ve sizin kullanımınıza sonumu bu yılın sonuna kadar sürecek. Fakat bu işlem de bittikten sonra internetteki en geniş kapsamlı Türkçe-Almanca sözlük olan CafeUni daha da büyük bir içeriğe kavuşmuş olacak. Önemli bir kısmı geçen yıllar içinde sizden gelen öneriler sayesinde oluşan sözkonusu yeni 35 bin yeni kaydın, CafeUni'yi daha da benzersiz kılacağı kesin!  

Dostça

M. Mustafa Şahin 

Eure Meinung ist uns wichtig! Eure Meinung ist uns wichtig!

Wie wahrscheinlich ist es, dass du CafeUni deinen Freunden und Bekannten weiterempfehlen würdest?

1 = Nein, ich würde CafeUni nicht weiterempfehlen
5 = Ja, ich würde CafeUni unbedingt weiterempfehlen
% Stimmen
83% 134
a. 5 - Ja. Ich würde CafeUni unbedingt weiterempfehlen.
7% 11
b. 4 - Schon gelungen.
6% 9
c. 3 - Nicht schlecht.
0% 0
d. 2 - Geht so.
5% 8
e. 1 - Nein, ich würde CafeUni nicht weiterempfehlen.

Gesamtstimmen: 162

Werbung Werbung